Aktualności - XLIV Liceum Ogólnokształcące

Matura 2018:
  Matura 2018 - informacje

WYBORY KANDYDATA NA PATRONA SZKOŁY

W poniedziałek 26.02.2018 r. odbyły się wybory kandydata na patrona szkoły. Najwięcej głosów (216) uzyskała kandydatura Stefana Banacha. Zgodnie z Regulaminem, wniosek o nadanie nowego patrona szkoły zostanie przekazany do Burmistrza Dzielnicy Warszawa Mokotów, a następnie będzie procedowany w Radzie Miasta Stołecznego Warszawy. Jeśli kandydat zostanie zatwierdzony przez w/w Organy, od 1 09.2018 r, szkoła przyjmie nazwę: XLIV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha.

Dokument: Protokół z przebiegu wyboru patrona
Zespół d/s wyboru patrona szkoły.

Serdeczne podziękowanie dla naszych wolontariuszy, którzy 19 kwietnia rozdawali żonkile upamiętniające powstanie w getcie warszawskim - Aleksandra Szymborska, Natalia Zalewska, Zuzanna Czupryńska z klasy 1c; Natalia Sobol i Maria Gniazdowska z klasy 2b, Mateusz Ćwiek, Karolina Lichtblau,Marta Chrzanowska,Pak Song i Kacper Knyziak z klasy 2f.

Agnieszka Kaptur, Monika Pajewska

CHRONIMY NASZE KASZTANOWCE PRZED SZROTÓWKIEM

Za pieniądze zebrane przez uczniów klasy IB ze sprzedaży ciasteczek zostały zakupione pułapki lepowe typu delta z feromonem na szrotówka kasztanowcowiaczka oraz opaska lepowa na owady.
Pułapki służą do odłowu samców motyla, poprzez wabienie ich feromonem samicy umieszczonym wewnątrz pułapki. Zapewnia to dużą selektywność metody, a więc w pułapkach prawie nie giną inne gatunki owadów. Metoda jest nieinwazyjna i w znacznym stopniu ogranicza możliwość żerowania szkodnika.
W dniu 17 kwietnia uczniowie umieścili pułapki feromonowe oraz opaskę lepową na kasztanowcach na terenie szkoły.

Anna Jasztal

Czwartkowe spotkania z fizyką

Dwa ostatnie czwartki dostarczyły klasie IA i IIA niezwykłych przeżyć naukowych. Uczniowie tych klas uczestniczyli w zajęciach pt. „Obudzić Krakena” w Laboratorium Fizycznym i „Pod ciśnieniem” w Laboratorium Robotycznym Centrum Nauki Kopernik. Młodzież dowiedziała się, jakie prawa fizyki pomagają trafiać do celu, co wpływa na zasięg rzutu ukośnego i jaka wiedza matematyczna jest potrzebna artylerzystom. Mieliśmy okazję sprawdzić, jaką rolę pełni powietrze w przemyśle, projektować, montować i sterować układami zasilanymi sprężonym powietrzem.
Uczniami opiekowały się prof. Marzena Kozłowska, prof. Ewa Goldnik-Ciok i prof.. Anna Mandecka.

Marzena Kozłowska

18 kwietnia klasa 1B wraz z wychowawczynią brała udział w warsztatach Nauki Bez Granic po angielsku.
Mad science i Drama to programy zajęć edukacyjnych dla uczniów, którzy lubią wyzwania i jednocześnie wspaniałą zabawę. Specjalne i wystrzałowe eksperymenty dały im możliwość poznania praw natury i nauk przyrodniczych a bezstresowe przekazywanie wiedzy przez Szalonych Naukowców wyzwalała kreatywność. Część teatralna wymagała zaangażowania w rolę i pracy zespołowej. Warsztaty na długo pozostaną 1B w pamięci.

K.Rukujżo

Warsztaty w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich

Jak co roku, uczniowie klasy II z rozszerzonym WOS-em, wzięli udział w warsztatach organizowanych, na naszą prośbę, przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. W tym roku tematem przewodnim była kwestia niezależności i niezawisłości sędziów. Uczniowie mieli do przeanalizowania kilka kazusów prawniczych. W toku dyskusji każdy mógł wypowiedzieć się na poruszany temat. Młodzież spotkała się też z Panią mecenas pracującą w BRPO, która przybliżyła nam kilka spraw podjętych przez Rzecznika Praw Obywatelskich Pana Adama Bodnara.
Zachęcam wszystkich do odwiedzenia strony RPO ( https://www.rpo.gov.pl/ )

Maciej Turkiewicz

Jak co roku, uczniowie klasy III o profilu humanistycznym ( F), uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Lublina. Najważniejszą częścią wycieczki były warsztaty tematyczne w Państwowym Muzeum na Majdanku (http://www.majdanek.eu/pl), połączone ze spacerem edukacyjnym po terenie obozu. Warsztaty dotyczyły tematu: Sprawcy – zwyczajni ludzie czy entuzjastyczni wykonawcy Holokaustu?. Ich głównym celem było zapoznanie się z teoriami tłumaczącymi motywy udziału ludzi w zbrodniczych działaniach oraz uświadamianie mechanizmów, które popychają ludzi do zbrodniczych zachowań w kontekście historycznym i współczesnym. Przy okazji uczniowie zapoznali się z biogramami wybranych „pracowników” KL Lublin (termin „pracownicy” nie jest przypadkowy, gdyż zdarzało się, że dla niektórych osób pociągające były zarobki).

Następnego dnia uczniowie klasy 3 F zwiedzili wyjątkową Kaplicę Św. Trójcy w Muzeum Lubelskim (http://www.muzeumlubelskie.pl/_KAPLICA_TROJCY_SWIETEJ-1-126-30.html) oraz odkrywali historię Lublina w trakcie urokliwej trasy podziemnej.

Opiekunami uczniów byli prof. Fidor i prof. Turkiewicz

Maciej Turkiewicz