Aktualności - XLIV Liceum Ogólnokształcące

Oferta edukacyjna na rok szkolny 2017/18

Jeżeli macie pytania dotyczące rekrutacji piszcie na rekrutacja@lo44.edu.pl

Debata z Marszałkiem ….

Sztuka kulturalnego wyrażania własnego zdania i spójnej argumentacji nie jest łatwa. W celu zapoznania się z podstawowymi regułami debatowania zaprosiliśmy do naszej Szkoły Panią Alicję Kamasę z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (http://www.muzeumpilsudski.pl/), która poprowadziła dla klasy I C dwugodzinne zajęcia. Temat przewodni był niecodzienny – losy Józefa Piłsudskiego przed 1918 r. Szczególny, gdyż postać Marszałka dobrze znana jest z wydarzeń 11.XI.1918 r. i późniejszych lat II RP, natomiast niewiele mówi się o działalności Piłsudskiego przed tym okresem. Ta swoista „lekcja” historii wzbogaciła nas tak o podstawowe zasady debatowania jak i uwrażliwiła nas na sytuacje, w których człowiek musi podejmować trudne wybory, rzutujące później na los jego i innych ludzi.
Serdecznie dziękujemy Pani Alicji za poprowadzenie zajęć.

Maciej Turkiewicz

W MIEŚCIE FILMOWCÓW I FABRYKANTÓW
Już po raz czwarty młodzież naszego liceum zwiedzała Łódź, wędrując szlakiem filmowym. Tradycyjnie zaczęliśmy od wizyty w Muzeum Kinematografii i łódzkiej „filmówce” (PWSF i TV), studiują w niej również nasi absolwenci. Poznaliśmy także miejsca, które „zagrały” w wyreżyserowanej przez Andrzeja Wajdę ekranizacji powieści Władysława Reymonta „Ziemia Obiecana”. Były to imperia słynnych fabrykantów, „królów polskiej bawełny”: Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera i Henryka Grohmana. Zwiedziliśmy ich pałace,Manufakturę, Księży Młyn i okolice. We wnętrzach Pałacu Poznańskich obejrzeliśmy wystawy poświęcone słynnym łodzianom, m.in. Julianowi Tuwimowi, Arturowi Rubinsteinowi oraz Janowi Karskiemu.
Wybraliśmy się też na spacer ulicą Piotrkowską, gdzie odbyliśmy lekcję historii architektury
i obyczaju drugiej połowy XIX wieku.
Wyjątkową atrakcją tej wycieczki był Light Move Festival. Siódma edycja Festiwalu Światła odbyła się pod hasłem „No limits- szlakiem awangardy”, a jej bohaterami byli m.in.Władysław Strzemiński i Salvador Dali. Podświetlone kamienice, wielkoformatowe projekcje i animacje, którym towarzyszyła muzyka, zrobiły na nas ogromne wrażenie. Swoją podróż zakończyliśmy lekcją w MS², która przybliżyła nam „język” sztuki nowoczesnej.
Zachęcamy do odwiedzenia Łodzi, szczególnie w czasie kolejnej edycji Festiwalu Światła.
klasa 3d z wychowawczynią Beatą Kozakowską

ŚLUBOWANIE KLAS I

W dniu 13 października 2017r. uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie w obecności sztandaru szkoły oraz dyrekcji i grona pedagogicznego. Następnie odbyła się część artystyczna wydarzenia przygotowana przez klasę 2A pod opieką
pani prof. Ewy Goldnik-Ciok.

Drodzy Pierwszoklasiści, witamy Was w gronie DOBISZAKÓW i życzymy samych sukcesów :)

Małgorzata Reszko-Kurek

SKŁAD SAMORZĄDU SZKOLNEGO DOBISZA:

1. Michał Mendala
2. Anna Kupraszewicz
3. Gabriela Tolsdorf
4. Ida Jaworska
5. Julia Szczęsna
6. Wiktoria Słowik.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w działalności samorządowej!

„Bez mapy... ani rusz" – wykład na Wydziale Geografii UW

W dniu 12 października chętni uczniowie z klas 2e, 3e, 3c z rozszerzoną geografią razem z p. Katarzyną Mijakowską odwiedzili Wydział Geografii UW i wysłuchali wykładu pt. "Bez mapy ... ani rusz", który wygłosiła dr Jolanta Korycka-Skorupa.

Wykład dotyczył mapy i jej znaczenia w pracy geografa. Odpowiadał na pytania: do czego potrzebna jest mapa, jak czytać i interpretować mapy, jak konstruuje się mapy. Była też mowa o tym jak redaguje się mapy oraz o nowych technologiach w kartografii.

Katarzyna Mijakowska

Festiwal Nauki w Instytucie Matematyki PAN

W dniu 26.09.2017 klasa 2c wraz z Panią Profesor Anną Mandecką udała się do Instytutu Matematyki Polskiej Akademii Nauk na wykład pod tytułem "Sekrety dzielenia". Przed wejściem do Instytutu uczniowie zapoznali się z historią polskich matematyków, którzy przyczynili się do złamania kodów maszyny szyfrującej Enigma. W trakcie wizyty poznali techniki szyfrowania informacji, w tym "Szyfr Cezara" oraz dokonali analizy schematu KGH i Shamira.

Stella Teklińska

Rok: